Vyriausybėje pristatyta ataskaita apie Rusijos vykdomą dezinformaciją prieš Liublino trikampio šalis

Gruodžio 15 d. Vyriausybės kanceliarijoje pristatyta ataskaita apie Rusijos vykdomą dezinformaciją prieš Liublino trikampio (Lietuvą, Lenkiją ir Ukrainą) šalis. Dokumentas parengtas trijų šalių kovos su dezinformacija ekspertų.

Apjungusios jėgas, trys dezinformaciją analizuojančios nevyriausybinės organizacijos – „Pilietinio atsparumo iniciatyva“ (angl. „Civic Reslience Initiative“) iš Lietuvos, „Detector Media“ iš Ukrainos bei „Kosciuszko Institute“ – ataskaitoje analizavo šalyse vyraujančius prorusiškus naratyvus, dezinformacijos kanalus ir veikėjus. Pagrindiniai prorusiškų veikėjų siekiai, pasak autorių, šiose šalyse yra šie: paveikti žmonių tikėjimą ateitimi, mažinti pasitikėjimą tarp visuomenės grupių bei diskredituoti tarptautinį bendradarbiavimą ir solidarumą. Kremlius ir prokremliški veikėjai taip pat naudoja istorinį revizionizmą ir manipuliuoja trijų šalių istorija siekiant pakenkti jų įvaizdžiui, rašoma ataskaitoje.

Didelis dėmesys ataskaitoje taip pat skiriamas ir kovos su dezinformacija priemonėms Liublino trikampio šalyse. Analizę pristačiusio kovos su dezinformacija eksperto Luko Andriukaičio teigimu, visos trys šalys turi geras sistemas visuomenės atsparumo dezinformacijai ugdymui. Tačiau, pasak jo, Rusijai pradėjus karą prieš Ukrainą, pamatėme, jog dezinformacija yra vienas iš agresijos ginklų, aktyviai naudojamas ne tik prieš Ukrainą, bet ir Lietuvą bei Lenkiją.

Ataskaitoje tarp rekomenduojamų priemonių valstybinėms institucijoms pažymima, kad būtinas kovos su dezinformacija veiksmų koordinavimas, sutelktas vienose rankose, centras, veikiantis regioniniu, nacionaliniu ir tarptautiniu mastu.

„Vykdydama atvirą karą prieš Ukrainą, Rusija suintensyvino savo dezinformacines kampanijas, kuriomis siekia ne tik paveikti ukrainiečių valią priešintis, bet ir Vakarų pastangas pagelbėti karo užkluptai Ukrainai. Todėl Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos bendradarbiavimas Liublino trikampio formate reikšmingas tiek politine, tiek informacine prasme. Vyriausybės steigiamas Nacionalinis krizių valdymo centras imsis lyderystės apjungiant valstybės kovą su dezinformacija ir propaganda, užtikrins sklandžią krizių komunikaciją“, – pažymi Vyriausybės kanclerė Giedrė Balčytytė.

Kartu su pristatyme dalyvavusiais Lietuvos institucijų, nevyriausybinių organizacijų, žiniasklaidos atstovais aptartos ekspertų analizėje identifikuotos rekomendacijos tolimesnei kovai su dezinformacija. Autoriai pabrėžė tolimesnio grėsmės analizės ir atsako į dezinformaciją stiprinimo, medijų ir informacinio raštingo ugdymo bei bendradarbiavimo tarp skirtingų sektorių, institucijų svarbą.

Analitiko L. Andriukaičio teigimu, taip pat reikalinga toliau siekti interneto platformų veiksmų, pažabojant dezinformaciją socialiniuose tinkluose bei kitų priemonių vystymo, kuriomis būtų galima bausti dezinformacijos veikėjus ne tik nacionaliniu, bet ir tarptautiniu lygmenimis, taip sustabdant jų manipuliacinę veiklą ir apsaugant savo visuomenes.

Su pilna dezinformacijos Liublino trikampio šalyse analize (anglų k.) galite susipažinti čia.

Apie Liublino trikampį

Liublino trikampis ‒ trišalė Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos politinio, ekonominio ir socialinio bendradarbiavimo iniciatyva. Kova su dezinformacija – viena iš prioritetinių Liublino trikampio, įsteigto 2020 m. Lietuvos, Lenkijos ir Ukrainos užsienio reikalų ministrų, bendradarbiavimo sričių. Parengti bendrą analitinę dezinformacijos grėsmių analizę trys šalys numatė 2021 metais.

Pranešimą paskelbė: – -, Spaudos tarnyba, Vyriausybės kanceliarija