Reaguodama į COVID-19 pandemijos metais išaugusį poreikį dezinfekuoti liečiamus paviršius, kad mažiau plistų virusas, bendrovė „Gluk Media“ ėmėsi kurti futuristinę rankomis valdomą hologramą. Pasinaudojusi programos „Norway Grants“ suteiktomis galimybėmis ir 155 tūkst. Eur investicijomis, bendrovė pavertė savo idėją realybe – sukūrė pirmąją pasaulyje rankomis valdomą hologramą. Šiuo metu inovacija jau taikoma muziejuose, tačiau ateityje gali būti panaudojama visur, kur yra įrengti liečiami ekranai.
„Projekto idėja kilo COVID-19 pandemijos metu, 2021 m. pradžioje. Viskas prasidėjo nuo laukinės ir kiek futuristinės idėjos – sukurti lietimu valdomą hologramą, nors iki tol jos buvo kuriamos tik kaip atvaizdavimo priemonė. Inovacija tuo metu sprendė problemą, kuomet kiekvienas liečiamas paviršius galėjo tapti viruso buveine. Naudojant mūsų hologramą nėra liečiamo paviršiaus, tad nebereikia jo dezinfekuoti. Antra, holograma taupo erdvę ir gali būti sumontuota į egzistuojančias konstrukcijas ir struktūras. Trečia, dėl savo struktūros, ji gali veikti pačiomis nepalankiausiomis sąlygomis – būti liečiama dideliame šaltyje su pirštinėmis ar nešvariomis rankomis“, – pasakoja „Gluk Media“ bendraįkūrėjas Simas Chomentauskas.
Bendrovės su partneriais sukurtos hologramos pritaikymo sritys plačios – ją galima naudoti visur, kur naudojamas liečiamas ekranas, pavyzdžiui prekyboje, užsisakant paslaugas ar atsiskaitant už jas. Pasak jos kūrėjų, holograma kelia didelį vizualinį įspūdį ir susižavėjimą, ypač matant ją pirmą kartą. Dėl to inovacija lengvai pritaikoma pramogų industrijoje, muziejuose, galerijose ir panašiose srityse.
Bendrovei vykdyti mokslinius tyrimus ir eksperimentinę plėtrą (MTEP) bei projektą įgyvendinti padėjo partneriai Norvegijoje – „International Development Norway AS“, o taip pat – Inovacijų agentūros ekspertai.
„Parneriai Norvegijoje atliko projekte numatytą vaidmenį ir dar daugiau – pasiūlė vertingas įžvalgas apie Skandinavijos rinką, pasidalino savo vizija, kaip joje produktas galėtų būti platinamas ir plėtojamas. Prie sklandaus projekto įgyvendinimo proceso taip pat prisidėjo ir Inovacijų agentūra, kurios ekspertai viso proceso metu tikėjo mumis, palaikė ir užtikrino nesudėtingą projekto administravimą. Nuolat jautėme, kad greta turime ne kontroliuojančią instituciją, o partnerį, su kuriuo kartu judame link inovatyvios idėjos pavertimo realybe“, – sako S. Chomentauskas.
Bendra projekto vertė siekia 258 tūkst. Eur, iš jų 155 tūkst. Eur finansuota „Norway Grants“ programos „Verslo plėtra, inovacijos ir MVĮ” informacinių ir ryšių technologijų srityje lėšomis. Likusią sumą bendrovė „Gluk Media“ finansavo savo lėšomis.
Projekto rėmuose numatytos veiklos jau užbaigtos ir projektą kūrėjai vertina, kaip įgyvendintą. Visgi „Holograil“ autoriai turi idėjų naujiems funkcionalumams.
„Ateitį matome kaip hologramiškai šviesią – su dabartine forma viskas puikiai veikia, tačiau turime ambicijų išvystyti kelias papildomas funkcijas ir technologijas. Šiuo metu vystome demonstracinį turinį muziejų rinkai, bet turime minčių keliauti ir į kitus sektorius. Be to, jau gavome naudingą grįžtamąjį ryšį iš hologramą išbandžiusių asmenų, jo įkvėpti suformavome dar trijų technologijų koncepcijas. Joms įgyvendinti šiuo metu ieškome papildomo finansavimo šaltinių, stebime skelbiamus kvietimus, pristatinėjame šią galimybę privatiems investuotojams“, – sako S. Chomentauskas.
Turime kuo pasidžiaugti
„Visoje Lietuvoje bendrovės įgyvendina net 18 ambicingų projektų ir netrukus pasirašys dar 12 sutarčių. Investicijos į jau įgyvendinamus ir būsimus projektus siekia 12,5 mln. Eur. Kiekvieno projekto pamatu tapo išsamūs moksliniai tyrimai, o sukurti produktai vertingi ne tik Lietuvoje, bet ir tarptautinėse rinkose. Be to, dirbdami su partneriais Norvegijoje mūsų šalies verslininkai turėjo unikalią galimybę keistis patirtimi su įvairių sričių ekspertais ir atrakinti savo verslo potencialą“, – sako Monika Kemežytė-Vaitiekūnienė, Inovacijų agentūros „Norway Grants“ programos vadovė.
Programa „Norway Grants“ siekia prisidėti prie didesnės pridėtinės vertės kūrimo ir tvaraus ekonomikos augimo, skatinti Lietuvos įmonių konkurencingumą ir dvišalį bendradarbiavimą tarp Lietuvos ir Norvegijos bendrovių. Programos investicijos 2014-2021 m. buvo nukreipiamos į žalios pramonės inovacijų ir informacinių ryšių technologijų sritis.
Inovacijų agentūra teikia nemokamas konsultacijas verslo pradžios, plėtros bei tinkamų finansavimo priemonių pasirinkimo klausimais.
Pranešimą paskelbė: Jolita Mažeikiėnė, Inovacijų agentūra, Všį