Tobulėjantys išmaniųjų telefonų ekranai: nuo trijų eilučių teksto, iki lankstomo stiklo

Išmaniosios technologijos tobulėja kasdien, todėl kartais atrodo neįtikėtina, kad kiek daugiau nei prieš dešimtmetį naudojomės telefonais su tik tris eilutes talpinančiais nespalvotais ekranais. Šiandien viena svarbiausių savybių, padedanti apsispręsti kokį telefoną įsigyti, yra išmaniojo ekranas.

Tik trys eilutės teksto ekrane

Šiandieninių išmaniųjų telefonų pirmtakai turėjo geltonai šviečiančius ekranus ir didelius mygtukus su abėcėlės raidėmis bei skaičiais ant jų. Prieš daugiau nei 20 m. pristatyti mobilieji buvo skirti skambinti, o apie žinučių siuntimą buvo galima tik pasvajoti. „Samsung“ produktų ekspertė Brigita Barkauskienė pasakoja, kad jau 2002 m. vartotojus pasiekė Pietų Korėjos bendrovės telefonai su aukštos rezoliucijos spalvotais ekranais.

„Kone prieš dvidešimtmetį pristatyti ypač madingi atlenkiami telefonai su aukštos rezoliucijos spalvotais ekranais iš esmės pakeitė naudojimosi mobiliuoju telefonu įpročius. Per 30 metų telekomunikacijos sritis pažengė smarkiai į priekį – per daugiau nei dešimtmetį ekranus ne tik padidinome 1,5 karto, bet ir prieš kelis metus pristatėme pirmąjį dinaminį „AMOLED“ ekraną. Pastarasis rodo gyvas ir ryškias spalvas bei pasižymi išskirtiniu baltos ir juodos spalvos kontrasto santykiu“, – pasakoja technologijų ekspertė.

Pasak B. Barkauskienės, mobiliųjų įrenginių gamintojai nuolat konkuruoja tarpusavyje, tad vartotojai sulaukia telefonų su vis tobulesniais ekranais. Šiandieniniai išmanieji neturi jokių mygtukų ir briaunų, nuotrauką, vaizdo įrašą ar žaidimą matome per visą telefono ekraną.

Pirmasis sulenkiamas stiklas

2009 m. vartotojams buvo pristatyti pirmieji išmanieji, kurie teturėjo vos kelis mygtukus ir buvo valdomi tik pirštų paspaudimais, o 2018 m. rinką užkariavo išmanieji su „Infinity-O“ ekranu, kuris dėl jame įmontuotos priekinės kameros leidžia vaizdą matyti didesniame ekrano plote. Siekiant, kad priekinė kamera būtų visiškai integruota į ekraną, naudojant specialią lazerinio pjovimo techniką pačiame jo viduryje išpjauta maža ir tiksli dėmesio neblaškanti kameros skylutė.

B. Barkauskienė sako, kad nors šiuolaikiniai telefonai suteikia labai daug galimybių, tačiau jų ekranai tobulinami ir toliau. Paskutinis technologijų mados klyksmas – išmanieji su sulenkiamais ekranais.

„Galvojate, kad stiklas – ne lankstymui skirta medžiaga? Šį mitą paneigėme pristatę sulenkiamą „Galaxy Z Flip“ telefoną, kurio gamybai naudojamas itin plonas „Samsung“ stiklas su specialiu mechanizmu, užtvirtinančiu stabilų telefono lankstymą. Sulenktas išmanusis panašus į mažą veidrodėlį ar piniginę ir puikiai telpa į delną ar nedidelę kišenę, o atlenkus pasirodo visas jo dydis − 6,7 colių ekranas“, – pasakoja ekspertė.

Akių sveikata – vertybė

Dar vienas svarbus aspektas – vartotojo akių sveikata. Mobilieji įrenginiai skleidžia mėlynos šviesos spektrą, kuris ilgai naudojantis įrenginiu, veikia akių tinklainę. Tuo tarpu, naktį skleidžiamos mėlynos šviesos poveikis slopina melatonino gamybą, atsakingą už poilsį miego metu. Norėdami apsaugoti vartotojus nuo tokio poveikio, technologijų gamintojai ir šioje srityje ieško įvairių sprendimų.

Naujuosiuose išmaniuosiuose telefonuose integruoti naujoviški ekranai beveik 50 proc. labiau sumažina kenksmingos mėlynos šviesos kiekį nei senesnių telefonų ekranai. Daugelis tokių išmaniųjų turi ir vartotojų akims draugiškesnį tamsos režimą – visą ekrano darbalaukio foną galima pakeisti iš balto į juodą, tad telefonu naudojantis tamsoje, ekranas mažiau vargins akis.

Dar viena akis tausojanti funkcija – kai mėlyna šviesa pakeičiame į gelsvą. Tačiau jei tokios funkcijos telefone nėra, galima atsisiųsti įvairių programėlių, tokių kaip – „Blue Light Filter“ ir „sFilter“. Jos sumažina ekrano ryškumą ir pakeičia jo spalvas į mažiau kenksmingas. Šios programėlės yra nemokamos ir labai patogios naudoti.