2023 m. lapkričio 27 d. pranešimas žiniasklaidai (Seimo naujienos ● Seimo nuotraukos ● Seimo transliacijos ir vaizdo įrašai)
Prieš pusę metų Seimo Ekonomikos komiteto Aukštųjų technologijų, inovacijų ir skaitmeninės ekonomikos pakomitetyje buvo diskutuoti el. atpažinties procesai: dabartinė padėtis, artimiausi planai ir perspektyvos. Nuspręsta aptarti pasirengimą vykdyti elektroninės atpažinties paslaugų politiką ir atpažinties paslaugų naudojimą, prisijungiant per elektroninius valdžios vartus „epaslaugos.lt“.
Pristatydama priimto Elektroninės atpažinties ir elektroninių operacijų patikimumo užtikrinimo paslaugų įstatymo suteiktas galimybes pokyčiams elektroninės atpažinties srityje, Ekonomikos ir inovacijų ministerijos viceministrė Erika Kuročkina teigė: „Šiuo metu vyksta keli projektai Europos Sąjungos formate, tai „Potential“ ir „DC4EU“. Jų sudarytos sąlygos leis atidaryti banko sąskaitas, naudotis el. parašu, el. recepto paslaugomis vieningoje Europos Sąjungos sistemoje. Lietuva čia taip pat dalyvauja. Pokyčių tikslas – lengvas ir integruotas duomenų apsikeitimas tarp informacinių sistemų ne tik Lietuvoje, bet ir Europos mastu. O tai reikalauja pilotinių projektų, kurių metu konsorciumuose testuojame ir pilotuojame sprendimus.“ Viceministrė taip pat pabrėžė, kad dirbama keliomis dimensijomis – įstatyminė higiena, paraleliai – tarptautiniai projektai ir įgyvendinamas Informacinės visuomenės plėtros komiteto (IVPK) portalo paslaugų atnaujinimas, į kurį jau investuotos ekonomikos atsigavimo lėšos.
Arminas Rakauskas, IVPK Skaitmeninės aplinkos skyriaus vedėjas sakė, kad e. paslaugų sistemoje bus pokyčių: „Nuo 2024 m. elektronines paslaugas įgyvendinantys subjektai turės kreiptis dėl saugos lygio nustatymo, o e. paslaugų teikėjai, savo ruožtu, turės kreiptis dėl saugaus lygio poreikio nustatymo. Įvykdžius šiuos procesus, prisijungimui reikalingų žingsnių skaičius – turėtų sumažėti.“
Pakomitečio pirmininkas Andrius Kupčinskas pažymėjo: „Šaunu, kad juda reikalai į priekį. Norėtųsi, kad pilietis kuo greičiau pajustų tą pokytį. Pats stengiuosi praktiškai išnaudoti visus būdus – kad galėčiau palyginti ir sekti situaciją.“ Vėliau posėdyje buvo sutarta sekti progresą ir grįžti prie klausimo svarstymo sausio mėnesį. Nuskambėjus pasiūlymui dėl aiškaus plano su aiškiomis atsakomybėmis ir terminais, Pakomitečio pirmininkas taip pat pritarė: „Pritariu, kad reikalingas aiškus veiklų planas su terminais ir atsakomybėmis. Sausio antroje pusėje pratęsime klausymus.“
Daugiau informacijos:
Justinas Rizgelis
Seimo nario Andriaus Kupčinsko patarėjas
Tel.: (8 5) 209 6624, mob. 8 66 24 6571
El. p. justinas.rizgelis@lrs.lt
Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija