Seimo Laisvės frakcijos pranešimas: užregistruota pataisa, padėsianti efektyviau kovoti su kibernetiniais nusikaltėliais

2022 m. gruodžio 14 d. pranešimas žiniasklaidai (daugiau naujienų)

Gruodžio 14 d., trečiadienį, Seimo narys, „Skaitmeninės Lietuvos“ parlamentarų grupės pirmininkas Kasparas Adomaitis su kolegomis registravo įstatymų projektų paketą, kuriuo siekiama efektyvinti neteisėtos informacijos prieinamumo ribojimą internete.

Projektų paketu bus suvienodintos institucijų, turinčių įgaliojimus nurodyti riboti prieigą prie informacijos ar nurodyti ją pašalinti, nuostatos dėl šių įgaliojimų įgyvendinimo, teismo sankcionavimo ir blokavimo įgyvendinimo tvarkos. Projektais siekiama teisinio reguliavimo nuoseklumo, sistemingumo, teisinio saugumo, taip pat efektyvesnės apsaugos nuo pažeidimų ir nusikaltimų kibernetinėje erdvėje.

Šiuo metu teisė teikti privalomus nurodymus blokuoti prieigą prie turinio internete ar jį pašalinti yra suteikta Lošimų priežiūros tarnybai prie Finansų ministerijos, Lietuvos bankui, Lietuvos radijo ir televizijos komisijai, Žurnalistų etikos inspektoriaus tarnybai, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentui, Valstybinei vartotojų teisių apsaugos tarnybai, Lietuvos policijai, Ryšių reguliavimo tarnybai.

„Problema ta, kad visos šios institucijos turi skirtingas įgyvendinimo tvarkas ir praktikas. Pavyzdžiui, trukmė, per kiek laiko teismas privalo priimti sprendimą dėl leidimo blokuoti interneto svetainę. Taip pat, procedūrų lankstumas – kai kurios institucijos gali be teismo sankcijos blokuoti akivaizdžias interneto svetainių kopijas, kitos – tokios galimybės neturi“, – sako Laisvės frakcijos narys K. Adomaitis.

Anot projektų paketo iniciatoriaus, dėl jau susidariusios praktikos kyla ir įgyvendinimo problemų patiems interneto paslaugų tiekėjams. Jų teigimu, privalomi nurodymai blokuoti yra pateikiami padrikai, kiekviena institucija juos teikia skirtingai, reikalavimai nurodomi ne visada tinkamai ir teisingai.  

„Nauju reguliavimu siūloma, kad, pavyzdžiui, jei interneto tinklapyje yra bandoma išvilioti asmens tapatybės duomenis ar užvaldyti asmens mokėjimo operacijų valdymą, institucijos turės galimybę nurodyti tokius tinklapius blokuoti 72 val. be teismo sankcijos. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, per tris 2022 metų ketvirčius finansiniai sukčiai iš gyventojų išviliojo daugiau kaip 8 mln. eurų, todėl šis pokytis – itin aktualus.

Pakeitimai svarbūs, nes prisidės prie saugesnio interneto kūrimo. Kibernetiniai nusikaltimai ir pažeidimai interneto erdvėje bus efektyviau pašalinami bei atgrasoma nuo naujų pažeidimų vykdymo. Taip tikimasi mažinti kibernetinių incidentų skaičių ir jų daromą žalą“, – sako parlamentaras K. Adomaitis.

Tikimasi, kad registruotas pasiūlymas taip pat turės įtakos ir efektyvesniam nelegalių azartinių lošimų, neleistinos alkoholio ir tabako reklamos, vartotojus klaidinančios informacijos, finansinių piramidžių skatinimo, autorinių teisių pažeidimų, dezinformacijos, propagandos ir kt. pašalinimui internete.

K. Adomaičio inicijuotą teisės aktų paketą taip pat palaiko Monika Ošmianskienė, Andrius Kupčinskas ir Jurgita Sejonienė.

Daugiau informacijos:

Aurelija Karaliūtė-Kamičaitė

Seimo Laisvės frakcijos atstovė spaudai

Mob. 8 638 61 646

El. p. aurelija.karaliute@lrs.lt

 

Pranešimą paskelbė: Jolanta Anskaitienė, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarija