Anksčiau, jei kam nors reikėdavo paskolos, dažniausiai buvo kreipiamasi į bankus arba paskolų bendroves. Tačiau, pastaraisiais metais viskas pasikeitė, kai išpopuliarėjo tarpusavio skolinimas (P2P). Šiame įraše apžvelgsime, kaip P2P skolinimas pakeitė paskolų rinką ir ką tai reiškia žmonėms, kuriems reikia paskolų.
Kaip veikia P2P skolinimas
Naudodamiesi P2P skolinimu, asmenys gali skolintis ir skolinti pinigus nesinaudodami tradicine finansų institucija, tokia kaip bankas. Tai padaryti leidžia internetinės platformos, kuriose skolintojai bendradarbiauja tarpusavyje. Skolintojai gali būti asmenys, instituciniai investuotojai ar net pati tarpusavio skolinimo platforma.
Paskolos sąlygas nustato skolininkas ir skolintojas, o paskolą paprastai finansuoja keli skolintojai. Tai gali palengvinti paskolos gavimą, nes paskolą turi patvirtinti ne vienas bankas ar kita finansų institucija. Žinoma, įsiskolinusiems gauti paskolą nebus labai paprasta.
P2P skolinimo platformos paprastai uždirba pinigus imdamos mokesčius iš skolininkų ir (arba) skolintojų. Pavyzdžiui, platforma gali imti administravimo mokestį už paskolos apdorojimą.
P2P skolinimas turi keletą privalumų tiek skolininkams, tiek skolintojams.
Skolininkams vienas iš pagrindinių privalumų yra tai, kad paskolą gauti iš P2P platformos gali būti lengviau nei iš banko. Taip yra todėl, kad platformoje paprastai yra keli skolintojai, o ne tik vienas bankas ar kita finansų institucija, kuri turi patvirtinti paskolą.
Kitas privalumas skolininkams yra tai, kad P2P paskolos paprastai turi mažesnes palūkanų normas nei kitų rūšių kreditai kai kuriose paskolų bendrovėse. Taip yra todėl, kad platformos paprastai turi mažesnes pridėtines išlaidas nei bankai, ir dėl to jos gali nustatyti skolininkams mažesnes palūkanų normas.
Skolintojams vienas iš pagrindinių privalumų yra tai, kad jie gali uždirbti didesnę investicijų grąžą, nei tai gautų su kitomis investicijomis. Taip yra todėl, kad P2P paskolos paprastai turi didesnes palūkanų normas nei kitų rūšių investavimo priemonės.
Viena iš pagrindinių priežasčių, kodėl P2P skolinimas išpopuliarėjo, yra tai, kad jis siūlo geresnes palūkanų normas tiek skolininkams, tiek skolintojams. Skolininkai gali gauti mažesnes palūkanų normas, nes nemoka už įprasta išlaidas, susijusias su tradicinėmis finansų įstaigomis.
Kita priežastis, kodėl P2P skolinimas išpopuliarėjo, yra ta, kad jis yra labiau prieinamas nei tradicinės paskolos. Pavyzdžiui, jei turite blogą kredito istoriją, vis tiek yra tikimybė gauti P2P paskolą. Taip yra todėl, kad yra platformų, kuriose daugiausia dėmesio skiriama paskolos gavėjo pajamų analizei, o ne anksčiau padarytoms smulkioms klaidoms. Taip pat šiose platformose skolintojai yra pasirengę prisiimti didesnę riziką mainais į didesnes palūkanų normas. Žinoma, paskolos įsiskolinusiems asmenims net ir tokiose vietose gali būti visiškai nesuteikiamos.
Ką P2P skolinimas reiškia paskolų rinkai
P2P skolinimo augimas turėjo didelę įtaką paskolų rinkai. Viena vertus, paskolos tapo labiau prieinamos žmonėms, kurie negalėtų jų gauti tradiciniais kanalais. Tai ypač pasakytina apie blogą kredito istoriją turinčius asmenis.
Be to, P2P skolinimas sumažino paskolų gavėjų palūkanų normas. P2P platformos neturi tokių pačių pridėtinių išlaidų kaip tradicinės finansų įstaigos. Dėl to jos gali pasiūlyti mažesnes palūkanas skolininkams, tuo pačiu užtikrinant aukštas palūkanų normas skolintojams.
Galiausiai, P2P skolinimas padidino paskolų rinkos konkurencingumą. Taip yra todėl, kad dėl P2P platformų augimo rinkoje yra daugiau žaidėjų. Ir kaip visi žinome, konkurencija naudinga vartotojams!
Apibendrinant galima pasakyti, kad P2P skolinimas įvairiais būdais pakeitė paskolų rinką. Tai padarė paskolas labiau prieinamas ir prieinamas skolininkams, tuo pačiu užtikrinant aukštas palūkanų normas skolintojams.