Vartotojų itin laukiamas 5G ryšys atvers dar platesnes interneto ryšio galimybes – ypač greitą didelių failų atsisiuntimą ar itin sklandžią žaidimų patirtį. Įmonėms šis ryšys bus naudingas ir dėl privataus tinklo, dar kitaip vadinamo „tinklo dalijimo“ (angl. „network slicing“). Ši technologija suteiks verslams ir gamykloms atskirus 5G tinklo resursus, kurie lyg atskira eismo juosta kelyje, padės išvengti trikdžių. Privatus 5G tinklas užtikrins naujas galimybes skaitmeninti, automatizuoti ir racionalizuoti visų rūšių pramonės įmonių veiklą. „Tele2“ ekspertas Valerij Kovzan aiškina, kaip veiks ši technologija ir kokias konkrečias naudas ji atneš verslui.
„Įvairios pramonės šakos vis labiau skaitmenizuoja savo gamybą, tačiau tam, kad procesai būtų sklandūs, reikia stabilaus ryšio. Jį užtikrinti padės privatus 5G tinklas – tai reiškia, kad gabalėlis tinklo bus skiriamas tam tikrai įmonei. Tai atvers galimybes lankstesnei ir efektyvesnei gamybai bei leis turėti saugią ir nuspėjamą belaidžio skaitmeninio ryšio infrastruktūrą, nepriklausomą nuo viešųjų ar nelicencijuotų tinklų apkrovos“, – teigė Valerij Kovzan, „Tele2“ technikos direktorius Baltijos šalims.
Kuo privatus 5G tinklas panašus į A juostą kelyje?
Pasak eksperto, yra keli modeliai, kaip gali veikti privatus 5G tinklas – gamykla, teritorijoje turinti savo dažnius, gali atiduoti juos operatoriui, kuris palaikys mobilųjį tinklą, arba gali tinklą kurti pati. V. Kovzan teigia, kad dažnius įmonėms gali pasiūlyti ir operatorius, juose įvesdamas privatų 5G tinklą. Tai reiškia, kad grandinėje nuo bazinės stoties per visą transmisijos tinklą iki korinio pagrindinio tinklo, pralaidumas ir resursai yra dedikuoti būtent šiai kompanijai.
„Paprasčiau tariant, privatus 5G tinklas yra lyg automagistralėje išskirta viena juosta, kurioje gali važiuoti tik jūsų transportas, pavyzdžiui, Vilniuje viešajam transportui skiriama A juosta. Privatus 5G tinklas įmonėms užtikrins geresnį pralaidumą ir stabilumą, kadangi jos nepriklausys nuo viso duomenų srauto“, – aiškina jis.
Jis akcentuoja, kad bendro 5G tinklo sparta gali svyruoti priklausomai nuo vartotojų kiekio, o privatus 5G tinklas užtikrina netrukdomą ryšį, greitį ir mažą delsą. V. Kovzan teigimu, ši technologija bus taikoma didesniuose industriniuose segmentuose, kur užtikrins lankstumą ir kaštų optimizavimą. Vėliau atrandant kelią į kitas šakas, kaip žaidimų industrija ar saugumo įmonės.
Privatus 5G tinklas užtikrins didesnį gamybos našumą
V. Kovzan teigia, kad privatus 5G tinklas leis įmonėse optimizuoti procesus ir greitai perkelti robotus į kitas gamybos pozicijas vos pastebėjus poreikį. Ekspertas pabrėžia, kad ši technologija turėtų būti paklausiausia tose rinkose, kuriose labai svarbus stabilus ryšys, pavyzdžiui, mašinų pramonė, elektronikos surinkimo industrija ar žemės ūkis.
„Manau, kad 5G privataus tinklo lankstumas bus viena sudedamųjų dalių paskatinti ketvirtai industrinei revoliucijai. Ji turėtų lemti dar didesnį integravimą į skaitmeninę aplinką ir automatizavimo proceso paskatinimą. Šis privatus tinklas turėtų būti prieinamas ateinančiais metais“, – teigia V. Kovzan.