Jolita Vaitkutė: internete reikia kritiškai vertinti kiekvieną žingsnį

Kasmet minint Saugesnio interneto dieną kalbama apie tamsiąją interneto pusę, kurią ne vienas pamiršta paskendęs kompiuterio ar telefono ekrane. Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) kartu su partneriais Lietuvoje vykdanti „Saugesnio interneto“ projektą internete tykančias grėsmes perkėlė į meno kūrinį, kuris galėtų keliaudamas po Lietuvą visiems priminti apie galimus pavojus. Menininkė Jolita Vaitkutė sukūrė šviestuvą, vaizduojantį draugiško interneto simbolį – meškiuką.

„Telefono ekranas yra pagrindinis vaikų ir paauglių langas į virtualią realybę, kuri dažnai pakeičia tikrą bendravimą. Tačiau virtualioje realybėje tykančios grėsmės persikelia ir į realų pasaulį. Dažnai glostomas telefono stikliukas sudužus tampa tikru pavojumi“, – sako menininkė.

Ji sukūrė naivų, vaikišką, mėlyna ekrano spalvą šviečiantį meškiuką iš aštrių, suskilusių apsauginių telefono stikliukų. Tūkstančiai jau panaudotų apsauginių stiklų sugulė į meškiuką, kurį įprasta matyti saugų ir minkštą.

„Dėliodama jį leidau sau žaisti, tačiau vos praradusį dėmesį įsipjaudavau į pirštus. Taip ir su grėsmėmis internete – reikia kritiškai vertinti kiekvieną žingsnį, ypač vaikiškai žaidžiant“, – pabrėžia J. Vaitkutė.

Šiandien apie 90 proc. mokyklinio amžiaus vaikų Lietuvoje turi išmanųjį telefoną ir prie ekranų vidutiniškai praleidžia 6 valandas. Jūratė Šovienė, RRT pirmininkė, internete esančias grėsmes iliustruoja statistika.

„Per 2023 metus RRT interneto karštąja linija „švarusinternetas.lt“ gavo virš 2,5 tūkstančio pranešimų apie draudžiamą skleisti ar neigiamą poveikį nepilnamečiams darantį turinį internete. Pranešimų skaičius palyginti su ankstesniais metais padidėjo 65 proc. Iš viso pasitvirtino apie 60 proc. pranešimų. Ketvirtadalis pasitvirtinusių pranešimų buvo vaikų seksualinio išnaudojimo medžiaga“, – vardija J. Šovienė.

Jos teigimu, nepaisant skaitmeninėms platformoms taikomų reguliavimo priemonių, kaip ir nepaisant valstybės dedamų pastangų dantų gydymui, skaitmeninė higiena yra kiekvieno mūsų asmeninė atsakomybė ir rūpestis.

„Kaip ir mokantis valytis dantis, tai ir įdavus vaikui skaitmeninę priemonę  kritiškai svarbus yra suaugusiųjų vaidmuo. Tik suaugę gali suformuoti vaikams tinkamus naudojimosi ekranais įpročius. Laikas prie ekrano, pavojai slypintys už ekrano, privatumo apsauga – esminiai dalykai, kurių turime išmokyti vaikus. Tad J. Vaitkutės sukurtas šviestuvas mums primena, kad turime pasirūpinti ne tik savo, bet ir savo vaikų saugumu internete“, – pabrėžia RRT pirmininkė.

Pranešimą paskelbė: Rima Aukštuolytė, LR ryšių reguliavimo tarnyba (RRT)