Įvardijo, kokias didžiausias klaidas daro keliautojai: nepasitikrinę ryšio nustatymų, galite būti nepasiekiami

Be išmaniojo telefono – nė žingsnio namuose, tad tokio paties komforto norisi ir keliaujant. Likti be ryšio svetimoje šalyje – ne išeitis, tad Arnoldas Lukošius, „Tele2“ Inovacijų ekspertas, primena, ką reikėtų pasitikrinti ir kokius žingsnius būtina atlikti dar prieš kelionę. Ekspertas pataria ir kaip elgtis tuo atveju, jei būdami užsienio šalyje pristigote interneto duomenų.
Keliautojai nori naršyti
Aktyviausias kelionių sezonas – jau visai ne už kalnų, o keliaudami lietuviai vis daugiau naršo internete. Pavyzdžiui, pernai užsienyje „Tele2“ klientai išnaršė 7,8 mln. GB duomenų – tai net 37,4 proc. daugiau nei per visus 2022 metus.
Jei jau galvojate apie būsimas pavasario ar vasaros keliones, joms galite pradėti ruoštis iš anksto. A. Lukošius pataria pradėti nuo savo išmanių įrenginių – pasirūpinti, kad liktumėte pasiekiami ir turėtumėte prieigą prie interneto. Tai labiausiai susiję su tarptinklinio ryšio nustatymais.
„Kai naudojatės telefonu būdami į užsienyje, jūsų telefone naudojamas tarptinklinis ryšys. Europos Sąjungos (ES) valstybėse už skambučius, žinutes ir interneto duomenis mokate tą pačią kainą, kaip ir Lietuvoje. Išvykus į valstybes už Europos ribų, galioja kiekvienai šaliai unikalūs paslaugų tarifai, kuriuos galite pasitikrinti savo operatoriaus svetainėje. Apie tai kiekvienas keliautojas, kirtęs užsienio šalies sieną yra informuojamas SMS žinute“, – sako A. Lukošius.
Jis priduria, kad ši tarptinklinio ryšio tvarka galioja ir Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse – Islandijoje, Lichtenšteine, Norvegijoje.
Pasak A. Lukošiaus, dalis keliautojų prieš atostogas nepasitikrina, kokie tarptinklinio ryšio nustatymai veikia jų įrenginiuose, o kiti nežino ir apie egzistuojančius naršymo ar duomenų užsakymo limitus. „Tele2“ Inovacijų ekspertas dalijasi žingsniais, kuriuos svarbu atlikti dar būnant Lietuvoje bei ką svarbu žinoti keliaujant į ES/EEE ir kitas užsienio šalis.
Kaip pasiruošti dar būnant Lietuvoje?
• Besiruošdami kelionei įvertinkite, kiek interneto duomenų reikės visiems jūsų poreikiams. Tai galima padaryti operatoriaus savitarnoje peržiūrėjus, kiek duomenų įprastai išnaudojate kiekvieną mėnesį. Jei manote, kad kelionei jums reikės daugiau duomenų, nei turite pagal operatoriaus sąlygas, papildomą jų paketą galite iš anksto užsisakyti savitarnoje.
• Prieš išvykstant svarbu atkreipti dėmesį ir į nustatytą sąskaitos kredito limitą. Ruošdamiesi kelionei patikrinkite, ar jūsų paskyroje nurodyta maksimali mėnesio išlaidų ryšio paslaugoms suma patenkins visus jūsų kelionės poreikius. Prireikus – limitą padidinkite, nes jį pasiekę galite likti be interneto duomenų.
• Tam, kad užsienyje galėtumėte naudotis interneto duomenimis, įrenginyje būtina įjungti tarptinklinio ryšio paslaugą. „Android“ telefonuose tai galite padaryti nustatymuose pasirinkę skiltį „Ryšiai“, tuomet – „Mobilieji tinklai“ ir įjungti „Tarptinklinį duomenų siuntimą“. „iOS“ įrenginių nustatymų skiltyje reikėtų rinktis „Mobile Data“, tuomet – „Mobile Data Options“ ir įjungti „Mobile Data Roaming“. Vadovaujantis tais pačiais žingsniais tarptinklinį ryšį galima ir išjungti.
Ką svarbu žinoti keliaujant ES/EEE šalyse?
• Keliaujant ES/EEE šalyse išeinantys ir atsiliepti tarptinklinio ryšio skambučiai ir SMS į Lietuvą papildomai nekainuoja. Vis dėlto, būnant užsienyje ir skambinant į kitas užsienio šalis (pvz., esate Vokietijoje ir norite paskambinti į Kiniją) yra taikomi specialūs tarptinklinio ryšio tarifai.
• Keliaudami į ES/EEE šalis galėsite naudotis jau turimais interneto duomenimis pagal operatoriaus sąlygas. Pasitikrinti, kiek duomenų turite naudojimui užsienyje, galite prisijungę prie savo operatoriaus savitarnos.
• Pasiekus užsienyje turimų duomenų limitą, naują duomenų paketą galite užsisakyti operatoriaus savitarnoje. Prieš pasiekiant turimą duomenų limitą, kiekvienas klientas apie tai informuojamas SMS žinute.
• Jei interneto duomenys jums pasibaigė pačiu netinkamiausiu metu, pirmiausiai reikėtų rasti artimiausią patikimą „Wi-Fi“ ryšio šaltinį (geriausia – savo viešbutyje ar kitoje gyvenamojoje vietoje, o ne kavinėse). Prisijungę prie jo, galėsite pasiekti operatoriaus savitarnos paslaugą ir padidinti turimą kredito limitą.
Ką svarbu žinoti keliaujant ne ES/EEE šalyse?
• Prieš vykstant į ne ES/EEE šalis, vertėtų pasitikrinti ir jose galiojančius tarptinklinio ryšio tarifus. Turėkite omenyje, kad šiose šalyse duomenų, taip pat skambučių ir SMS paslaugos yra apmokestinamos papildomai.
• Keliaujant ne ES/EEE šalyse yra taikomas mobiliojo interneto limitas. Jis leidžia planuoti savo išlaidas naršymui ir apsaugo nuo per didelių sąskaitų. Pavyzdžiui, „Tele2“ tinkle klientams nustatytas 50 eurų limitas, veikiantis visose užsienio šalyse, kuriose teikiama tarptinklinio ryšio mobiliojo interneto paslauga. Jis skaičiuojamas pagal standartinius paslaugos įkainius. Pasiekus 80 proc. ir 100 proc. nustatytos limito sumos už mobilųjį internetą užsienyje, būsite informuoti SMS žinute. Atsakius į žinutę, paslaugą bus galima pratęsti iš karto, o neatsakius – galima pratęsti po paros.