„Infliacinė“ mokslo metų pradžia: kaip sutaupyti perkant nešiojamus kompiuterius ir telefonus?

Nors mokslo metų pradžia istoriškai visada pasižymėdavo nemažomis išlaidomis, dėl pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje rekordinį lygį pasiekusios infliacijos ir mokymosi proceso skaitmenizacijos tėvams vaikus išleisti į mokyklą šiemet tapo dar didesniu iššūkiu. Paskutinių dvejų metų aktualijos lėmė galingesnių nešiojamų ir planšetinių kompiuterių poreikį, o neretam mokiniui ir studentui neišvengiamai ateina laikas atsinaujinti ir išmanųjį telefoną.

Tačiau, ekspertų teigimu, nauji mokslo metai nebūtinai turi prasidėti triženkle ar keturženkle skyle tėvų piniginėje – perkant techniką, tereikia pasinaudoti keletu racionalių patarimų.

„Pasaulyje tebesitęsiant mikroschemų ir kitų komponentų trūkumui, elektronikos rinkoje pastebimos mažėjančios pasiūlos ir kainų augimo tendencijos. Studentai ar mokinių tėvai, po kelerių metų nusprendę įsigyti naują to paties modelio įrenginio versiją, neretai nustemba, jog mokėti tenka 10, 20, o kai kuriais atvejais – net ir 30 proc. daugiau. Tai skatina išbandyti naujas taupymo strategijas – pirkti ne naujus, o atnaujintus prietaisus, rinktis senesnį ar kuklesnių parametrų įrenginį bei atkreipti dėmesį į naujų modelių pristatymo datas ir lanksčius įsigijimo būdus“, – teigia „Telia“ išmaniųjų įrenginių pardavimų vadovas Simonas Tilindis.

Tarp naujo ir naudoto

Pasak S. Tilindžio, daugelis vartotojų pirkdami išmanųjį telefoną ar planšetę vis dar mato tik vieną kelią – rinktis naują įrenginį ir taip išvengti įvairių rizikų, susijusių su naudoto egzemplioriaus įsigijimu. Vis dėlto šiuo metu populiarėja dar vienas pasirinkimo variantas, kuris yra tarsi aukso viduriukas tarp naujo ir naudoto prietaisų.

„Atnaujinti įrenginiai – tai ankstesnį savininką turėję, tačiau itin geros būklės prietaisai. Prieš jiems patenkant į pirkėjo rankas, nuodugniai patikrinama jų techninė būklė, įskaitant tokius svarbius komponentus, kaip ekranas, mygtukai, baterija ir kameros. Taip pat jiems taikoma 24 mėn. garantija, o tai užtikrina, jog telefonui ar planšetei netikėtai sugedus, neatsiras neplanuotų išlaidų. Kitaip tariant, atnaujinti įrenginiai suteikia naujo prietaiso patikimumą už naudoto kainą“, – aiškina pašnekovas.

Ekspertas pateikia ir konkretų sutaupymo pavyzdį. Atnaujintas „iPhone 11 Pro“ kainuoja beveik 50 proc. pigiau, nei naujausias „iPhone 13 Pro“, o naujam savininkui paruoštas „iPad Pro 12.9 (2020)“ planšetinis kompiuteris – beveik trečdaliu pigesnis už nuo jo techniškai nedaug besiskiriantį „iPad Pro 12.9 (2021)“. Be to, pirkėjai dažnai gali gauti ir papildomą nuolaidą, atnešę savo seną įrenginį.

Pigesnis nešiojamas kompiuteris

Karantino laikotarpiu prireikus pamokose ar paskaitose dalyvauti nuotoliniu būdu bei vienu metu atverti daug programėlių ir naršyklės langų, nemažai studentų ir mokinių tėvų spėjo pajusti savo nešiojamų kompiuterių galios ribas ir nusprendė įsigyti galingesnį įrenginį. Tačiau „Telia“ išmaniųjų įrenginių pardavimų vadovas pataria neskubėti pirkti pačius pajėgiausius parametrus turinčių modelių ir į tai pažiūrėti praktiškai.

„Vienas paprasčiausių būdų sutaupyti – rinktis pageidaujamo modelio įrenginį su mažiau operatyviosios (RAM) ar vidinės atminties. Didelė dalis „Windows“ nešiojamų kompiuterių suteikia galimybę savarankiškai įsigyti ir nesunkiai įsidėti papildomą norimos talpos RAM plokštę ar kietąjį diską, kas leidžia sutaupyti šimtą ar net kelis šimtus eurų, lyginant su identiška gamykloje sukomplektuota versija. Tai taip pat yra išeitis tiems, kas naujo kompiuterio pirkimą nori atidėti bent vienam sezonui. Į seną įrenginį, ypač jeigu jame veikia HDD tipo kietasis diskas, galima įdėti spartesnę SSD atmintinę ar papildomus 2-4GB RAM, ir taip pastebimai pagerinti jo naudojimo patirtį“, – pasakoja S. Tilindis.

Nenorintiems užsiimti šiais darbais specialistas taip pat turi patarimą – rinktis modelį su senesnės kartos lustu. Pasak jo, pastaruoju metu procesoriai nebetobulėja taip greitai, kaip anksčiau, todėl našumo prieaugis tarp įvairių šiųmetės dvyliktos ir praėjusių metų vienuoliktos kartos „Intel“ procesorių siekia tik kelis ar keliolika procentų, ką realiomis sąlygomis pajusti sugebės tik labai nedidelė vartotojų dalis.

Specialistas taip pat atkreipia dėmesį ir į galimybę įrenginius įsigyti išsimokėtinai – tai gali būti ypač naudinga vis augant infliacijai.

„Būtent pirkimas išsimokėtinai yra finansiškai palanki priemonė dabartinėje ekonominėje situacijoje. Pavyzdžiui, suma, kurią vartotojas sumokės per du metus per tą laikotarpį jau bus nuvertėjusi, tad pasirinkus pirkti įrenginį išsimokėtinai, iš tiktųjų bus sumokama mažiau nei būtų mokama iš karto. Tad pirkimas išsimokėtinai šiuo metu padeda išnaudoti infliaciją“, – teigia S. Tilindis.

Taupyti gali padėti ir laikas, ir mokėjimas dalimis

Kadangi dauguma elektronikos įrenginių atnaujinami kas metus, sutaupyti galima ir atsižvelgus į jų pristatymo ciklus. Pavyzdžiui, naujausių „iPhone“ kaina visus metus išlieka stabili ir mažėti pradeda prieš pat mokslo metus, artėjant naujo modelio pristatymui rugsėjį. Tuo metu „Samsung“ savo pažangiausius išmaniuosius bei planšetes pristato vasarį ir rugpjūtį, bet įpusėjus jų gyvavimo ciklui pirkėjams pasiūlo įvairių nuolaidų.

„Paradoksalu, bet priešingai negu galvoja daugelis vartotojų, kai kuriais atvejais sutaupyti perkant elektroniką galima ir pasirinkus mokėti dalimis. Gana dažnai vienintelis būdas gauti nuolaidą ką tik pristatytam telefonui ar planšetei būna sutarties su mobiliojo ryšio operatoriumi pasirašymas. Be to, tokiu atveju klientas neretai gauna įvairių dovanų, tokių kaip ausinės, laikrodžiai ar kelių mėnesių trukmės „Spotify“ prenumerata. Pasvėrus viską, žmogus laimi visapusiškai – mokėjimas mėnesinėmis įmokomis leidžia dideles pinigų sumas nukreipti kitoms reikmėms ir neišleidus daugiau, džiaugtis papildomomis naudomis“, – aiškina ekspertas.

Daugiau informacijos:

Audrius Stasiulaitis

I WILL TELL YOU TELIA

Tel. (8 5) 236 7019, Mob. 8 686 77988

El. p. audrius.stasiulaitis@telia.lt  

Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius

Pranešimą paskelbė: Ieva Kazokaitė, UAB „INK agency“