Draudikai skaičiuoja milijoną eurų perkopusius išmaniųjų įrenginių nuostolius – rugpjūtį jų fiksuojama daugiausia

Išmanieji įrenginiai tapo neatsiejami nuo mūsų kasdienybės, ir gyventojai jiems įsigyti arba atnaujinti išleidžia nemenkas sumas. Tačiau nepaisant to, toli gražu ne kiekvienas išties saugo savo turtą – „Lietuvos draudimo“ duomenimis, išmaniųjų įrenginių žalos gyventojams pernai atsiėjo daugiau nei 1,3 mln. eurų. Šių metų šiltasis sezonas dar nesibaigė, todėl verta atkreipti dėmesį, kaip ilsintis ar pramogaujant saugoti išmaniuosius įrenginius.

Išmaniųjų įrenginių nuostoliai auga
„Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad pastaraisiais metais registruoti išmaniųjų įrenginių nuostoliai ir žalų suma jiems padengti nuosekliai auga.

„Lyginant šių metų pirmųjų 7 mėnesių duomenis su tuo pačiu laikotarpiu pernai, fiksuotų žalų skaičius augo 5 proc. Metais anksčiau žalų skaičiaus augimas siekė 11 proc. Pastebime, kad daugiausiai išmaniųjų įrenginių nuostolių fiksuojama būtent rugpjūčio mėnesį – šį mėnesį jie sudaro 10 proc. visų metų žalų“, – sako Artūras Juodeikis, „Lietuvos draudimo“ Žalų departamento vadovas.

Kaip pastebi A. Juodeikis, lyginant išmokas žaloms padengti, šiemet per pirmus septynis mėnesius buvo išmokėta 6 proc. daugiau nei pernai.

Šiais metais bendra suma išmaniųjų įrenginių patirtiems nuostoliams padengti jau viršija 700 tūkst. eurų, rodo „Lietuvos draudimo“ duomenys. Pernai per visus metus buvo išmokėta daugiau nei 1,3 mln. eurų, o 2021 metais išmokų suma kiek viršijo 1,1 mln. eurų.

Daugėja pažeistų išmaniųjų laikrodžių
A. Juodeikis atkreipia dėmesį, kad dažniausiai nukenčia išmanieji telefonai. Antroje vietoje yra kompiuteriai, o trečioje – išmanieji laikrodžiai.

„Akivaizdu, kad išmaniųjų laikrodžių populiarumas auga, nes, mūsų duomenimis, jų nuostoliai yra sparčiausiai augantys. Lyginant išmaniųjų laikrodžių nuostolius per šių metų pirmuosius septynis mėnesius ir per tą patį laikotarpį prieš dvejus metus, nuostolių augimas siekia daugiau nei du kartus“, – skaičiuoja „Lietuvos draudimo“ atstovas.

Visgi, pasak eksperto, brangiausiai atsieinantys nuostoliai skaičiuojami kompiuteriams – šiemet jau yra išmokėta daugiau nei 150 tūkst. eurų jų nuostoliams padengti.

Didžiausi išmaniųjų įrenginių priešai
Kalbėdamas apie dažniausius nuostolius vasarą, draudimo ekspertas pastebi, kad išmaniuosius įrenginius gadina saulė, vanduo, karštis, neapsieinama ir be vagišių.

„Išmaniesiems įrenginiams visų pirma itin kenkia tiesioginiai saulės spinduliai – dėl didelio karščio gali įskilti ekranas, sugesti baterija, pasitaiko net sprogusių įrenginių.

Kai pasiimate išmanųjį įrenginį į paplūdimį ar kitą saulėtą vietą – saugokite jį nuo tiesioginių saulės spindulių, sumažinkite jo apkrovą išjungdami nenaudojamas programėles. Geriausia, kai nenaudojate, paslėpkite įrenginį nuo tiesioginės saulės, kad nebūtų aiškiai matomoje vietoje“, – sako A. Juodeikis.

Jis taip pat išskiria smėlį, kuris gali sugadinti išmaniuosius įrenginius.

„Smėlio smiltys gali subraižyti ekraną, jos patenka į mažiausią plyšį, todėl gali sugadinti įrenginį ir iš vidaus. Todėl verčiau uždenkite jungtis, per kurias lengviausiai smėlis gali patekti į įrenginio vidų“, – pataria „Lietuvos draudimo“ ekspertas.

Draudikas taip pat primena apie įrenginių saugojimą nuo vandens bei kitų skysčių.

„Išties dažnai išmanieji nebeveikia, kai žmogus jį aplieja vandeniu ar kitais skysčiais. Daugelis naujausių išmaniųjų įrenginių jau yra tam tikra prasme atsparūs vandens poveikiui, tačiau nepaisant to kiekvienam vertėtų atkreipti dėmesį ir saugoti savo išmaniuosius.

Ypač pavojingi išmaniesiems įrenginiams yra alkoholiniais gėrimai, kava, saldinta arbata, įvairūs vaisvandeniai. Vertėtų savo įrenginius aprūpinti ir specialiais dėklais, ypač poilsiaujant pajūryje ar prie ežero, upės“, – sako A. Juodeikis.

Galiausiai, anot eksperto, per atostogas visi ilsimės, prarandame budrumą ir tuo naudojasi vagys.

„Išmanūs įrenginiai pavagiami iš kišenių, rankinių, taip pat atostogaujantys žmonės išvyksta iš namų ir įsibrovę ilgapirščiai dažniausiai nepraleidžia progos pasisavinti išmaniųjų įrenginių, likusių namuose“, – pastebi A. Juodeikis.