Balanso paieškos darbe paskatino padėti jį rasti ir kitiems 

Emocijų raiška, perdegimas, lyčių, amžiaus ir kiti stereotipai, nepritapimas – kiekvienas galime susidurti su nepatogiomis situacijomis darbe ir už jo ribų. Sprendimų joms tenka ieškoti patiems ir kartais dėl to galime pasijausti palikti vieni. Bet iš tiesų taip nėra, kaip ir nėra blogų sprendimo būdų, sako Vaiva Kubilaitė, viena iš „Tech Kinship“ iniciatyvos bendraįkūrėjų.  

„Svarbiausia nesijausti vienišam su savo emocijomis, jausmais, situacijomis, kurios kelia nepatogumų, negalvoti, kad esate kitoks nei visi, ne toks kaip reikia, kad kažko nesugebate ar nemokate. Nėra dalykų, kurie visame pasaulyje liestų tik jus vieną – jei ne jūsų aplinkoje, tai kitoje tikrai yra žmonių, kurie patiria tą patį. Būtent apie tai ir yra „Tech Kinship“. Ir, be abejo, apie būtinus, neišvengiamus pokyčius“, – sako V. Kubilaitė.  

Nagrinėja visiems aktualias problemas 

Prie „Tech Kinship“ bendraįkūrėjų Vaiva prisijungė atsitiktinai pamačiusi pažįstamos įrašą socialiniame tinkle „LinkedIn“, kviečiantį atsiliepti tuos, kam rūpi žmonių emocinė gerovė darbe ir kas norėtų prisidėti sprendžiant opias, bet dažnai nematomas, problemas.  

Šie dalykai pašnekovei visada rūpėjo, kadangi tik „vyriškuose“ sektoriuose dirbusi moteris pati ne kartą buvo susidūrusi su stereotipinėmis situacijomis: teko ir kolegų pagarbą užsitarnauti, ir savo vertę įrodinėti, ir vyrų pamokymų išgirsti.  

Tačiau Vaiva pabrėžia, kad „Tech Kinship“ nėra tik apie vyrų-moterų skirtumus, iniciatyva aprėpia gerokai platesnį spektrą, o ir skirta ji ne tik technologijų sektoriui.  

„Taip jau sutapo, kad visos keturios bendraįkūrėjos esame moterys ir dirbame IT kompanijose, bet kalbame apie tai, kas aktualu visiems – tai pačios įvairiausios situacijos, kurios ištinka tiek vyrus, tiek moteris; tiek jaunus, tiek senus; tiek pradedančius, tiek ekspertus. Kiekvienas jose galime jaustis skirtingai, priimti skirtingus sprendimus. Norime parodyti, kad svarbiausia yra kalbėtis, diskutuoti, aptarti šiuos klausimus. Tuomet kiekvienas sprendimas, kad ir koks jis būtų, yra teisingas“, – sako V. Kubilaitė.  

IT sektorius rodo pavyzdį kitiems 

Vaiva pastebi, kad situacija Lietuvoje keičiasi į gerąją pusę, tik ne visose industrijose tai vyksta vienodu greičiu. IT sektorius tuo ir išskirtinis – pasižymi inovatyvumu, o įmonės rūpinasi darbuotojų gerove, kadangi joms yra svarbu pritraukti ir išsaugoti talentus, kurių kaip niekur kitur trūksta. Skaičiuojama, kad Lietuvoje yra daugiau nei 14 tūkst. laisvų darbo vietų IT specialistams. Taigi saugi ir įgalinanti vidinė kultūra atlieka kertinį vaidmenį pritraukiant naujus talentus bei užtikrinant tinkamas darbo sąlygas esamiems darbuotojams. 

Tai ji jaučia dabartinėje savo darbovietėje IT ir skaitmenizacijos sprendimų bendrovėje „Baltic Amadeus“. „Progress“ technologijos skyriaus vadovė patikina, kad čia negalioja jokie stereotipai ir nuostatos, kas gali dirbti vieną ar kitą darbą, užimti tam tikras pareigas ir panašiai. Vieninteliai kriterijai yra žinios, patirtis, gebėjimai bei ryžtas augti.  

„Jaučiu didelį kolegų ir vadovų palaikymą prisidedant prie „Tech Kinship“ iniciatyvos, man tai labai svarbu. Kita vertus, „Baltic Amadeus“ nuolat rūpinasi darbuotojų emocine gerove, o pagarba įvairovei – bendrovės vidinės kultūros pagrindas. Turime vidinius seminarus įvairiomis temomis, tokiomis kaip perdegimas, emocinė sveikata ir panašiai. Naudojamės emocinės pagalbos platforma Pasikalbėk.lt, kurioje galima rezervuoti neribotą kiekį konsultacijų su psichologu. Reguliariai atliekamos vidinės apklausos padeda tobulinti iniciatyvas, atsižvelgiant į darbuotojų grįžtamąjį ryšį ir poreikius“, – vardija V. Kubilaitė. 

Emocinės gerovės nauda neginčijama  

V. Kubilaitė pabrėžia, kad kiekvienas su emocine gerove susijęs trikdis visada turi dvi puses. Viena jų yra išorinė – tai įmonės kultūra, darbuotojo santykis su vadovu, kolegomis ir pačiu darbu; antroji – vidinė, t.y. kokia to svarba jums pačiam, kaip mokate nusistatyti ribas tarp darbo bei asmeninio gyvenimo, kiek savęs įdedate į darbą ir kt. ieškoti kaltų tik darbe ar kaltinate tik save.

„Mes patys galime savimi pasirūpinti. Juk daugelyje situacijų patys sprendžiame, ar norime jose likti, ar kažką keisti. Pokyčio pradžia visada turėtų būti pokalbis su žmogumi, su kuriuo tai susiję – kolega, vadovu, o gal partneriu, partnere. Galbūt jie net nesusimąstė, kaip mus veikia jų reakcija, elgesys ar požiūris? Atviras pokalbis padės suprasti, ar tai vyksta sąmoningai. Jei atrasti sutarimo, sprendimo nepavyksta, galbūt reikia keisti aplinką?“ – svarsto pašnekovė. 

Darbuotojams palanki, saugi ir atvira aplinka svarbi ne tik dėl talentų pritraukimo bei jų išlaikymo, bet ir gali prisidėti prie didesnio darbo efektyvumo, kokybės. Laisvai jausdamiesi ir bendraudami, keisdamiesi informacija su kolegomis žmonės gali greičiau spręsti problemas ar net atrasti naujų idėjų. Pasaulinė sveikatos organizacija net yra atlikusi ekonominį vertinimą: jos duomenimis, kiekvienas euras, išleistas rūpinantis darbuotojų psichologine sveikata, atsiperka keturiskart dėl išaugusio jų atliekamo darbo efektyvumo. Aktualiausias su emocine gerove darbo vietoje susijusias temas nagrinėjantys periodiniai, nemokami ir visiems atviri „Tech Kinship“ renginiai kol kas vyksta tik Lietuvoje. Apie panašias iniciatyvas užsienyje įkūrėjos nėra girdėjusios ir ne kartą pačios sulaukė siūlymų iniciatyvą plėsti svetur, perkelti į kitas šalis, tačiau bent kol kas to neplanuoja – sako norinčios pirmiausia „įsukti“ projektą pas mus.  

Daugiau informacijos apie „Tech Kinship“ galite rasti iniciatyvos paskyroje „Facebook“.  

„Baltic Amadeus“ – unikalius IT sprendimus kurianti ir skaitmenizacijos klausimais konsultuojanti bendrovė siekia užtikrinti geriausią patirtį savo klientams, naudotojams bei darbuotojams. Daugiau nei 250 kvalifikuotų profesionalų kuria naujausiomis technologijomis paremtus daugiakanalės prekybos, mobiliosios bankininkystės, duomenų bei verslo analitikos sprendimus, teikia individualios programinės įrangos kūrimo, IT konsultavimo, informacijos saugumo ir debesijos paslaugas. Per 34 veiklos metus „Baltic Amadeus“ bendrovė yra įgyvendinusi jau daugiau nei 2000 IT sprendimų Šiaurės Europos finansų, energetikos, telekomunikacijų, logistikos ir kitų sektorių įmonėms.  

Pranešimą paskelbė: Indrė Vareikytė, UAB „Fabula ir partneriai”