Asmeninių duomenų nutekėjimas įmanoma ir dėl vartotojų kaltės

Asmeninių duomenų nutekėjimas įmonėms, su kuriais vartotojai niekada neturėjo reikalų – ypač dažnas reiškinys. Tačiau, nereikėtų manyti, kad dėl to kaip reikiant darbuojasi sukčiai. IT srityje dirbantys saugumo ekspertai pastebi, kad dažnais atvejais asmeniniai duomenys pačių vartotojų yra atiduodami tuomet, kai tam tikri veiksmai atliekami paskubomis.

Sutikimas su taisyklėmis – viena iš priežasčių “dalintis” jūsų duomenimis

Kai asmuo užsiregistruoja kažkokioje svetainėje, jis dažniausiai turi paspausti mygtuką “sutinku”, tokiu būdų išreikšdamas sutikimą su svetainėje galiojančiomis taisyklėmis. Turbūt mažai ką nustebins, bet didžioji dalis interneto vartotojų net neskaito tų taisyklių bei sutarties sąlygų. Būtent tuomet kai duodamas sutikimas, dažnai leidžiama atitinkamai disponuoti vartotojų duomenimis.

Kaip pavyzdį galima paimti skolinimąsi internetu iš tam tikrų paskolų teikėjų. Kai kurios įmonės, sutarties sąlygose nurodo, kad vartotojo duomenys gali būti pateikiami partneriams, kurie galbūt bus suinteresuoti parduoti kažką ar įsiūlyti paslaugą. Žinoma, tai nereiškia, kad bus perduodamas asmens kodas ar gyvenamosios vietos adresas. Dažniausiai tai būna kontaktinė informacija. Štai kodėl galite sulaukti įvairių skambučių, kurių metu jums bus bandoma kažką paduoti ar įsiūlyti. Norint išvengti duomenų dalinimosi, būtina kruopščiai perskaityti sutarties sąlygas. Neretai netgi suteikiama galimybė nesutikti su reklaminių pasiūlymų gavimu.

Jeigu nenorite, kad jūsų asmeniniai duomenys būtų perduodami kitiems asmenims, tuomet atidžiai skaitykite visas taisykles.

Kokius duomenis bus sunku pašalinti?

Asmens duomenų apsaugos įstatymai numato, kad visi interneto vartotojai turi teisę žinoti kokius duomenis apie juos yra sukaupusi kiekviena interneto svetainė, kurioje lankomasi. Pavyzdžiui, jeigu esate užsiregistravę kažkokioje kreditų svetainėje, tačiau ten aktyvių paslaugų jau nebeturite, vadinasi galite reikalauti, kad tas kreditorius pašalintų visus duomenis, kurie susiję su prieš tai teiktomis paslaugomis.

Verta pastebėti, kad asmens duomenų apsaugos įstatymuose gali būti taikytinos išimtys dėl kredito istorijos ataskaitos. Kai kurios informacinės sistemos nešalins jūsų duomenų dėl teisėtų interesų. Pavyzdžiui, skolinantis internetu, jūs turėsite duoti sutikimą, kad jūsų duomenys būtų tikrinami specialiose sistemose. Jeigu paaiškės, kad jokių duomenų ten nėra, tuomet logiška, kad jokie greiti kreditai jums nebus suteikiami.

Kokie duomenys kaupiami kredito istorijos ataskaitoje?

Tokios ataskaitos yra suformuojamos tuomet, kai kreditorius kreipiasi į pačią sistemą prieš tai gavęs potencialaus kredito gavėjo sutikimą. Tokiose sistemose aptinkami duomenys apie prieš tai vykdytus skolinius įsipareigojimus. Pavyzdžiui, bus matomi jūsų įmokų mokėjimo įpročiai. Tai reiškia, kad tokia ataskaita atspindi ar jūs įmokas mokate laiku ar vėluodami.

Dažniausiai šios ataskaitos parodo ne tik įsipareigojimų vykdymo ypatumus, bet ir vis dar aktyvias finansines paslaugas, už kurias mokamos įmokos. Tai reiškia, kad sudarę kredito sutartį prieš kurį laiką, ši informacija bus matoma kitiems kreditoriams, iš kurių bandysite skolintis papildomai.

Pabrėžiama, kad tokia informacija yra prieinama tik gavus kliento sutikimą.