4G ir 5G ryšio pradžia Lietuvoje: žaidimas į vienus vartus

Lietuvoje vis labiau įsitvirtina pažangus 5G ryšys, pagal kurio aprėptį šalis iš paskutiniųjų Europoje per metus įsiveržė tarp lyderių pasaulyje. Naujausia „Telia“ statistika rodo, kad paskutinės kartos mobilųjį ryšį tinkle jau palaiko ketvirtadalis visų išmaniųjų įrenginių, o nuo metų pradžios 5G duomenų vartojimas Lietuvoje išaugo trigubai. Vertinant pagal per pirmuosius metus „Telia“ tinkle pastatytų bazinių 4G ir 5G stočių skaičių, 5G plėtra vyksta 12 kartų sparčiau ir jau dengia 99 proc. Lietuvos.

Pirmieji 5G bandymai realiame tinkle Lietuvoje prasidėjo 2018 metais, kai „Telia“ Vilniuje pastatė dvi bazines stotis ir pasiekė 1,8 Gb/s spartos rekordą tam naudodama testinius dažnius. 2020 metais bendrovė nekomerciniais dažniais veikiantį 5G ryšį įjungė Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Tačiau komercinio 5G plėtros istorija Lietuvoje prasidėjo tik pernai, kai buvo surengti šiai technologijai būtinų dažnių aukcionai.

„Mobiliojo ryšio technologijos savo technologinę brandą paprastai pasiekia maždaug per 10 metų. Tačiau 5G plėtros sparta Lietuvoje neturi precedento. Per pirmuosius trejus metus, kai 2011 metais šalyje pradėtas teikti 4G ryšys, „Telia“ pastatė apie 120 bazinių stočių. 4G plėtra įsibėgėjo tik po 5-7 metų, kasmet diegiant per 200 naujų bazinių stočių. Visai kitą istoriją rašo 5G – per pirmuosius kelerius metus pastatėme apie pusantro tūkstančio bazinių stočių”, – sako „Telia“ radijo tinklo vadovas Ramūnas Mikalauskas.

5G raketa kyla nuo žemės

Įrengta 5G infrastruktūra naudojasi vis daugiau šalies verslų ir gyventojų. Nuo šių metų pradžios 5G ryšiu perduodamų duomenų apimtys „Telia“ tinkle išaugo beveik trigubai ir šiuo metu sudaro netoli dešimtadalio viso mobiliųjų duomenų srauto. Birželį 264 tūkst. 5G ryšį palaikančių įrenginių vartotojai Lietuvoje iš viso perdavė apie 2,9 mln. GB duomenų. 5G ryšį palaikančių įrenginių dalis nuo praėjusių metų birželio didžiausios Lietuvos telekomunikacijų bendrovės tinkle išaugo dvigubai ir šiuo metu sudaro 24 proc. visų prie tinklo prisijungiančių įrenginių.

„Užtikrinus praktiškai visą šalies teritoriją apimančią 5G aprėptį, šis pažangų ryšį prisijaukina vis daugiau Lietuvos gyventojų ir įmonių. Šiuo požiūriu Lietuva yra tarp pirmaujančių valstybių. Tokiose vienomis iš 5G lyderių laikomose šalyse kaip JAV, Vokietija ar Japonija 99 proc. naujos kartos ryšio padengimą tikimasi pasiekti tik po poros metų. Gerai išvystytas 5G tinklas Lietuvai, mūsų šalies verslams ir inovacijų kūrėjams suteikia reikšmingą pranašumą“, – pasakoja Ramūnas Mikalauskas.

Jis pažymi, kad 5G naudoja platesnį radijo bangų spektrą, todėl yra gerokai spartesnis už ankstesnės kartos – 4G arba sinonimiškai LTE – interneto ryšį. Ryšių reguliavimo tarnybos matavimai rodo, kad vidutinė „Telia“ 5G ryšio sparta siekia 245,1 Mb/s. Vidutinė 4G sparta tokių matavimų metu siekė 120,6 Mb/s. „Telia“ atstovo teigimu, tai itin reikšmingas skirtumas, atveriantis galimybes aukštos raiškos vaizdo transliacijoms, daiktų interneto (IoT), virtualios realybė ir kitų pažangių sprendimų diegimui.

„5G ryšys taip pat pasižymi už 4G gerokai žemesniais delsos rodikliais ir didesne talpa. Pirmasis aspektas yra svarbus įgalinant įvairių daiktų ir įrengimų prijungimą prie interneto ryšio, autonominių transporto priemonių veikimą ir daugelį kitų ateities sprendimų. Antrasis užtiktina, kad interneto ryšys be sutrikimų ir sulėtėjimo veiktų net ir vienu metu prie tinklo prisijungus tūkstančiams vartotojų. Tuo jau buvo galima įsitikinti Lietuvoje vykusių daugybę lankytojų sutraukusių renginių, tokių kaip grupės „Rammstein“ koncertas, Eurolygos finalo ketvertas ar „Login“ konferencija, metu. 5G su gerokai padidėjusiomis tinklo apkrovomis susitvarkė be problemų“, – sako „Telia“ tinklo vadovas. 

Naujos kartos mobiliojo interneto ryšiu 99 proc. Lietuvos teritorijos telekomunikacijų bendrovė „Telia“ padengė birželį ir padarė tai per itin trumpą laiką – mažiau nei metus. Iš viso bendrovė šiuo metu yra įrengusi 1650 bazinių 5G stočių – iš jų 325 šiemet. Į 5G plėtrą įmonė per pastaruosius keltą metų investavo 400 mln. eurų.

Kada sulauksime 6G?

Nors 5G pasaulyje dar tik žengia pirmuosius žingsnius, jau pradedame kalbėti ir apie naują mobiliojo ryšio kartą, kurios galime sulaukti jau maždaug 2030 m.  „Telia“ tinklo vadovas pasidalino prognozėmis, kokių naujovių ji galėtų suteikti. Jo teigimu, 6G daugiausia dėmesio skirs mobiliojo interneto pasiekiamumui kiekviename pasaulio kampelyje ir netgi už jo ribų bei susikoncentruos į įrangos energetinį efektyvumą. 

„6G eroje greičiausiai jau nebeskaičiuosime, per kiek laiko galime atsiųsti tam tikrus failus, o pats mobilusis internetas taps tokiu pačiu savaime suprantamu dalyku, kaip oras, kuriuo kvėpuojame. Prognozuojama, kad, galbūt, su 6G galėsime valdyti savo avatarą, gal turėsime lustus po oda, kuris naudosis ryšiu, o gal sensoriai tiesiog bus kiekviename daikte, prie kurio liečiamės“, – prognozuoja ekspertas. 

„Telia“ tinklo vadovas atkreipia dėmesį, kad Kinija ruošdamasi šios technologijos diegimui tapo pirmąją šalimi 5G ir 6G ryšiui priskyrusi 6GHz dažnių juostą. Šalies Pramonės ir informacinių technologijų ministerija (MIIT) teigė, kad ši dažnių juosta yra vienintelė, turinti pakankamai didelį pralaidumą vidutiniame diapazone. Tikimasi, kad šis žingsnis skatins pasaulinį arba regioninį 5G/6G spektro išteklių padalijimą ir sudarys pagrindą skatinti mobiliojo ryšio plėtrą.

Daugiau informacijos:

Audrius Stasiulaitis

I WILL TELL YOU TELIA

Tel. (8 5) 236 7019, Mob. 8 686 77988

El. p. audrius.stasiulaitis@telia.lt  

Telia Lietuva, AB, Saltoniškių g. 7A, 03501 Vilnius

Pranešimą paskelbė: Paula Zlatkutė, UAB „INK agency“